d3js چیست؟

d3js یک کتابخانه بصری سازی برای زبان برنامه نویسی javascript است. این کتابخانه قادر به تولید انواع نمودارها(Charts) و گراف های مختلف، جهت به نمایش درآوردن داده های مختلف می باشد.

نمایش داده ها(Data Visualization) یکی از بخش های اساسی فرآیندهایی مانند داده کاوی است. همچنین نمایش داده های آماری مختلف، میتواند فرآیند تحلیل کاربر را ساده سازی نماید.

d3js که برای زبان برنامه نویسی javascript ارایه شده است، دارای امکانات مختلف و وسیعی است که با کمک آن میتوانید، انواع مختلف نمودارها، گراف ها و اشکال بصری را طراحی کرده و داده های خود را به نمایش درآورید. نمودار های مختلف مانند: Histogram، Bar Chart، Pie Chart, Donat, Line, Sunburst و… وجود دارند که هر کدام از آن ها، کاربردهای مختلفی در حوزه بصری سازی داده ها دارند.

d3js از HTML، SVG و CSS برای بصری سازی داده ها استفاده کرده و به شما کمک میکند که داده های خود را به DOMصفحه وصل کنید. DOM همان المان های HTML صفحه هستند.

این کتابخانه نرم افزاری توسط یک دانشجوی PHD دانشگاه استانفورد تاسیس شده است و مختلف Data Driven Document است.

یک نمونه کد d3js میتواند به صورت زیر باشد. این کد که یک نمونه بسیار ساده از d3 است، یک دایره بنفش با عرض و ارتفاع مشخص ایجاد میکند:

d3.select('body')
  .append('svg')
  .attr('width', 100)
  .attr('height', 100)
  .append('circle')
  .attr('cx', 25)
  .attr('cy', 25)
  .atrr('r', 50)
  .style('fill', 'purpule')

 

منابع این بحث و اطلاعات بیشتر

وب سایت d3js

وب سایت dashingd3js

 

در صورت تمایل به یادگیری بیشتر، منابع بالا در نظر گرفته شده است. می توانید با خواندن این منابع، به یادگیری خود در این زمینه عمق ببخشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *