بی پی ام اس(BPMS) چیست؟

نرم افزار مدیریت فرآیندهای تجاری(Business Process Management System)، به دسته ای از نرم افزارها گفته می شود، که با کمک آن میتوانید فرآیند داخل سازمان خود را، مدل کرده و فرآیند ها را به سرعت به نرم افزار کاربردی تبدیل کنید.
مثال زیر را در نظر بگیرید:
شما یک شرکت بیمه ای هستید، و میخواهید فرآیند ثبت نام و پرداخت های کاربران را، به صورت ماهانه، مدیریت و تنظیم کنید. برای این کار احتمالا، سراغ یک برنامه نویس یا یک شرکت برنامه نویسی میروید و برای آن ها، فرآیند های خود را توضیح می دهید. برنامه نویسان نیز، یک نرم افزار، طبق فرآیند های شما، برایتان تولید می کنند.
فرض کنید، چند ماه بعد، برخی از فرآیند های شما تغییر کرد، یا اینکه چند فرآیند جدید به سیستم شما اضافه شد. در این صورت، باز هم بایستی از برنامه نویسان درخواست کنید تا برای شما تغییرات مختلف را انجام دهند. در واقع، هر گاه تغییری اساسی(یا حتی جزئی) در فرآیند داشتید، احتمالاً باید یک بار دیگر نرم افزار خود را به روز کنید.
BPMSها، برای حل همین مشکلات طراحی شده اند. به گونه ای که شما با در اختیار داشتن(و البته یادگیری استانداردهای BPM)، میتوانید خودتان، فرآیندهای سازمان را در سیستم طراحی کرده و سیستم، در نهایت یک خروجی نرم افزاری در اختیار شما قرار میدهد. با این کار هر گاه فرآیند ها تغییر کرد، خودتان میتوانید، با تغییر در نرم افزار BPMS موجود، یک خروجی جدید از نرم افزار تهیه کرده و فرآیندهای جدید را در آن مشاهده کنید.
البته برای استفاده از BPMSها، نیاز دارید تا استاندارد BPM را نیز یادبگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *